En Keyifli İlkbahar Rotaları Mayıs ve Haziran ayında İstanbul’a Yakın Gezilecek Yedi Yer

bahar2-800x600Şehrin kasvetli havası, günlük hayatın gerginliği ve problemleri derken yaşamayı unutuyor insanoğlu. Şükür ki mevsimler değişiyor ve baharla beraber insanlar uyanıyor. Üzerindeki kasvetten kurtulmak adına silkelenmek isteyen. Bu sebeplerle siz de bu şehirden biraz olsun uzaklaşmak ve farklı bir hava solumak istiyorsanız bazısı İstanbul’a yakın olan, yeri sizler için seçtik.

İstanbul’a 2-3 saat uzaklıktaki bu yerlere, günibirlik geziler düzenleyebilir, haftasonlarını İstanbul’a yakın en güzel yerlerde geçirebilir, daha uzun süre kalmayı da düşünebilirsiniz. Güzel havalarda  İstanbul’da durmak daha zor olmaya başladıysa ve yaza kadar sabredemeyecek gibiyseniz siz de bu noktalardan birine tatil kaçamağı yapabilirsiniz.

 

Armutlu / Yalova

Dilerseniz kendi araçla dilerseniz deniz otobüsleriyle İstanbul’dan Bostancıdan, Yeni kapıdan ve Emin önünden kalkan deniz otobüsleriyle 1,5 saat uzaklıktaki bu muhteşem yere ulaşabilirsiniz.

Armutlu denince ilk akla Armutlu kaplıcaları gelmektedir. Bu kaplıcalar birçok hastalığa şifa olmaktadır. Yıl içerisinde yerli yabancı birçok kişinin şifa bulmak amacı ile buraya geldiklerine şahit olabiliriz. Burada konaklama yerleri de bulunur.

Sıcak su kaynakları bakımından zengin olan  Armutlu Kaplıcaları, 6. Yüzyıldan beri yararlanılmaya devam etmektedir.C024C28A-6AA5-490E-A2AC-2AC19D8AD989

Antik çağlardan günümüze kadar gelen bu kaplıcalar, Therma, Pythia v Pythion isimleri ile anılmıştır. Aynı zamanda fantastik bir dünyanın kapılarını açan Armutlu Kaplıcaları’nda mitolojiye göre Yeraltı Tanrısı Hades bu bölgede yaşamaktadır.

Doğal güzelliğiyle, sunduğu hizmetle görülesi bir yerdir ve bunun yanı sıra dinlendirici sularında keyfiniz oldukça yerine gelir. Sağlık açısından önemli kabul edilen kaplıca; safra kesesi, cilt, bağırsak, romatizma, karaciğer, kalp, damar, kadın hastalıkla ve psikolojik rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Kaplıcaları rahat bir tatilin kapısını açıyor.

Buraya yolunuz düşerse bu kaplıca mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

armutlu-tatil-köyü-ail-havuzu.          İlçede tarihi yapılar olarak geçmişten günümüze gelmeyi başaran en belirgin iz Bülbül deresi kıyısında bulunan lahit kalıntısıdır. Bunun dışında Armutlu ‘nun merkezinde bulunan H. Ali Paşa Cami, köy hamamı ve tarihi köprü ilçenin en eski ve özellikli tarihi eserlerindendir. Tescilli tarihi köprü ve Osmanlı Hamamı restore edilmiş, işlevlerini sürdürmeleri sağlanmıştır. İlçemize yolunuz düştüğünde bu yapıları da ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca ilçemizde deniz turizmi de önemli bir yere sahiptir. yaz mevsiminde ilçe sahileri tıklım tıklım dolmaktadır. Sessiz sakin ve stresten uzak bir tatil yeri arıyorsunuz kesinlikle durmayın atlayın ilçemize gelin. İlçe deniz yolu ile ulaşım da bulunur. buraya geldiğinize hiç pişman olmayacaksınız.

 

Tirilye / Bursa Mudanya

1             Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı olan Tirilye, zeytin ağaçlarıyla kaplı muhteşem bir doğaya sahip. Rumlardan kalma birçok esere ev sahipliği yapan Tirilye, kiliseler, manastırlar, Fatih Camii, Taş Mektep, Tabut Ev gibi tarihi yapıları; zeytin dükkanları, balıkçı lokantaları ve Rum–Osmanlı mimarisinden örnekleri ile her köşesinde ayrı güzellikler saklayan bir belde. Kahvaltıdan itibaren her noktada farklı ve yerel lezzetler tatmak isteyenler için adeta biçilmiş bir kaftan. Zira zeytin ağaçlarıyla ünlü şirin beldede yemeklerin lezzeti ziyaretçilerden tam puan alıyor.

 

Abant / Bolu Mudurnu

Marmara ve Batı Karadeniz arasında kalan Abant; peri masallarını andıran görüntüsü nedeniyle yıl boyunca ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.5 Abant, kış mevsiminde karlar altındaki muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerini adeta büyülerken; ilkbahar ve yaz aylarında çiçeklerin açması ve ağaçların filizlenmesiyle birlikte cıvıl cıvıl, rengarenk bir görünüme kavuşuyor. Abant Gölü doğayla iç içe geçmek, ciğerlerinize temiz tava doldurmak, bisiklet, yürüyüş gibi doğa sporları ve tabii ki kamp için harika bir tercih. Huzurlu atmosferi ve  eşsiz doğa manzarasıyla, bizce özellikle fotoğraf tutkunları tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken Abant, Ankara’ya yaklaşık 2, İstanbul’a ise yaklaşık 3 buçuk saat uzaklıkta.

 

Maşukiye / Kocaeli

İstanbul’dan 1,5 saat uzaklıktaki bu muhteşem köye şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz. Bahar aylarında sıklıkla ziyaret edilen Maşukiye’nin iki önemli noktası sizi buraya çekmeye yetecek. Bunlardan biri kış sporlarının vazgeçilmez noktası olan Kartepe Kayak Merkezi, diğeri ise huzur içinde piknik yapabileceğiniz Maşukiye Şelalesi.  Üstelik Kartepe sadece kayak için değil, aynı zamanda piknik için de çok ideal bir alan. 9“Kendin pişir, kendin ye” tarzında bir eğlence anlayışınız varsa burada harika vakit geçireceğinizi garanti ediyoruz. Eğer doğanın tadını çıkarıp güzelce karnınızı doyurmak istiyorsanız Vadi Restaurant’ta oldukça meşhur ve enfes bir lezzete sahip olan kiremitte alabalığı tercih edebilirsiniz. Köy havasını özleyenlerdenseniz Maşukiye’nin Kirazlı ve Kuzu yaylalarında vakit geçirmenizi öneriyoruz. Kendinizi yeniden keşfedeceğiniz ve yüreğinizin en derin noktasından size huzur fısıldayan sesleri duyabileceğiniz sakinliğe sahip Maşukiye’den döndükten sonra anılarınızı anlatmaya “bir varmış bir yokmuş” diye başlayacaksınız.

 

Acarlar Longozu / Sakarya

204 kilometrelik mesafeyle İstanbul’dan ayrı düşen Acarlar Longozu, Sakarya iline nasip olmuş bir güzellik. Bu yüzden İstanbulluların burayı ziyaret edebilmesi için araçlarıyla yaklaşık iki buçuk saat seyahat etmesi gerekiyor ama Acarlar Longozu öyle enfes bir güzelliğe ve doğallığa sahip ki yolda geçirilen vakti de yaşanan yorgunluğu da unutturuyor. Burayı özel kılan şey ise ülkemizde sınırlı sayıda longoz ormanının kalmış olması. 44Akarsuların setlerini aşamayarak yeni oluşumlara gebe kalmasından mütevellit bu yepyeni sisteme ad olan longoz ormanlarından Acarlar, 7,5 kilometrelik bir alana yayılıyor. Ekim ve kasım aylarında görenleri büyüleyen renk cümbüşünün sahne aldığı Acarlar Longozu’nda çıkacağınız yürüyüş sizde bağımlılık yapacak. Eğer öğleden önce ziyaret ederseniz sizi nilüfer çiçekleriyle şaşırtacak ve büyüleyecek bu orman. Acarlar Longozu için Sakarya’ya geldiğinizde ıslama köfte yemeden dönmemenizi öneriyoruz.

 

Kandıra / Kocaeli

Kocaeli’ne bağlı Kandıra ilçesi, doğal güzellikler açısından İstanbullulara güzel bir tatil alternatifi olabiliyor. İlçe merkezine oldukça yakın bir mesafede bulunan ama sakin bir kamp yapma özlemi içinde olanlara eşsiz bir seçenek olan Sarısu, büyüleyici bir güzelliğe sahip, mutlaka görülmesi gereken Kandıra nimetlerinden oluyor.f Kefken bölgesine de uğrarsanız sizi yapısıyla büyüleyecek bir oluşumla daha karşılaşacaksınız, Pembe Kayalar ile. Pembe Kayalar, güneş ışınlarının yardımıyla misafirlerini etkilemeyi amaçlarcasına pespembe bir duruş sergiliyor. Nerede yiyelim derseniz de bahçesinde sizi tavus kuşuyla karşılayacak olan Kandıra Sofrası’nı tercih edebilir ve piknik masalarının üzerinde güzel bir köy kahvaltısı edebilirsiniz. İstanbul’dan 146 km ötede bulunan Kandıra’yı bahar aylarında bir görmelisiniz.

 

 

İğneada / Kırklareli

İstanbul’dan kaçmak istemek artık normal sayıldığından çevre illerdeki daha küçük ve huzur veren yerler daha bir gelişme kaydeder oldu. İşte Kırklareli’nin güzeller güzeli İğneadası da bu yerlerden biri. 445_bBu yüzden siz de özellikle yaz sonunda kalkıp buraya gelmelisiniz. Çünkü doğanın eşsiz güzelliklerini insanoğluna konforlu bir şekilde sunabilen İğneada 199 km öteden, İstanbul’dan gelen misafirlerine gerek tarihi gerekse natürel güzelliklerini sunarken oldukça bonkör davranıyor. Dahası Avcılar Köyü’nde bulunan Zindandere Şelalesi’ne yapılacak yürüyüş de tüm dertlerinizi unutturmaya yetecek cinsten. Sadece bu sebeple ziyarete değer İğneada’nın en ünlü köftecilerinden biri olan Dobrodisli Köfteci’de karnınızı doyurup enerji topladıktan sonra Longoz Ormanı’na geçerek İğneada’yı keşfetmeye devam edebilirsiniz.

 

İstanbul’a yakın en güzel yerleri listelemeye çalıştık. İstanbul çevresindeki bu yerleri hala ziyaret etmediyseniz, listemizdeki her yeri tek tek ziyaret etmenizi öneririz. İyi gezmezler!

 

Apple                             Android                                         Blackberry                                         Microsoft

Özkara Gayrimenkul © Tüm Hakları Saklıdır. 2002 - 2020