Kısa Bir Armutlu Tatili

Bugünkü yazımın konusu, Yalova İli Armutlu İlçesi ve Armutlu ilçesinde bulunan Armutlu Tatil köyü Aslına bakarsanız yazımı her ikisini ayrı bir yazı olarak yazmaktansa Her iki yeri birlikte yazmak istememin sebebi ise Armutlu ilçesinin kendine has doğası içinde yer alan Armutlu Tatil Köyünün Tabiri caiz ise Etle tırnak gibi olmaları Öyle ki Tatil köyü adını bile bu şirin ilçemizden almak.

Hadi o zaman gelin gezimizi Armutlu ile başlayıp Armutlu Tatil Köyü ile sona erdirmiş olalım.

Hafta sonu ve Bahar mevsimi olmasına rağmen, Yalovadaki sinir bozucu kalabalık burada yoktu. Muhtemelen daha büyük bir alana yerleşmiş olmasından kaynaklı idi. Öncelikle burası ile ilgili mevsim tavsiyem sonbahar, kış, ilkbahar yada yaz ayları diye sınırlamaya girmeyeceğim Armutlu kendine has doğal güzelliği denizi kaplıcasıyla ve Yeşilin her tonunu 4 mevsim bünyesinde barındırmasından dolayı her ay kendine çekebilmekte insanı.

Armutlu merkezden yaklaşık 54 km. mesafede olan Armutlu yolları Esenköy e kadar olan bölümde gayet düzgün ancak Esenköy kısmı asfalt olmasına rağmen biraz virajlı olması nedeniyle biraz baş döndürücü 🙂 Ama harika bir deniz ve uçurum manzarası ile yolculuk etmekte ayrı bir keyifli.

Armutluya girdiğinizde sizi direk olarak merkeze çıkartıyor. Yol boyunca karşılaştığımız zeytin ağaçları ilçe merkezinde bizi bekliyor olabilecek güzelliğin habercisi gibiydi bu şirin ilçe de zeytinin her çeşidini ve yöresel ürünleri dükkanlardan bulabilirsiniz.

Uzun sayılabilecek bir yolculuk sonrası geziye hemen başlamak yerine bir kahve molası vermek için ilçe deki kır bahçelerini tercih edip kahvenizi çayınızı yudumlayıp yorgunluğunuz atıp gezimize kaldığımız yerden başlayalım.

Kahve sonrası ise kendimizi bu eski tarihi armutlu ilçesinin sokaklarına vurduk:-) Yolda ilk karşımıza çıkan yer tarihi kaplıca hamamı idi.

Bir sonraki durağımız ise meşhur seyir tepesi idi, birçok fotoğraf karemize konu oldu armutlunun muhteşem yeşili denizin zümrüt güzelliği tıpkı bir gerdanlık gibi bu şirin ilçeyi sarması Burada da bol bol fotoğraf çektirip, kendimizi ara sokaklardan sahile doğru vurmaya devam ediyoruz

Armutlu sokaklarını gezdikten sonra kısa bir mola için yeni durağımız ise sahil oluyor. Sahil boyu organik ürünlerden tutunda hediyelik eşyalara kadar birçok ürünün sergilendiği bir organizasyon vardı ve gezmek gerçekten çok keyifliydi. Biz geç kahvaltı yaptığımız için yemek yeme ihtiyacı duymadık ama sahil boyunca herkese hitap edecek birçok lezzet durağı mevcut. (Özellikle çok güzel balık ve köfte restoranlar mevcut)

Sahilde biraz turlamayı ve dondurma yemeyi müteakip, gezi listemizde yer alan diğer yeri görmek üzere tekrar yola koyulduk. Unutmadan çarşı olarak kabul edilen yerde birçok zeytin/zeytinyağı ve sabun satan işletme mevcut. Buraları da gezmenizi ve alış-veriş yapmanızı tavsiye ederim. Hem fiyatlar uygun hem de organik ürünler açısından çok zengin.

Sahil sonrası zaten planda 1 yer kalmıştı, Armutlu Tatil Köyü.

Armutlu da kalacaksanız tavsiyem Armutlu Tatil Köyüdür devremülk olarak faaliyet gösteren Tatil köyü dayalı döşeli daireleri deniz ve orman manzaralı daireleri daire içi kaplıca suyu bulunmakta akşam saatinde burada olacaksanız harika mehtap manzarasını dairenizin balkonundan izlemeniz mümkün

Tatil köyünün için de Yediden yetmişe birçok yaş gurubuna hitap eden aktivite bulunmakta benim ilgimi çeken 4*4 ATV motorları oldu bununla kısa bir safari içerisinde Deniz fenerine çıkıp  manzarayı kuş bakışı ayaklarınızın altına serildiğini hissedeceksiniz kuzeye doğru baktığınız da hava açık ise İstanbulu görmeniz mümkün güneye kalan kısımda ise Mudanya sizi karşılıyor Tirilye melekler adasını içinde barındıran bir film şeridi gözünüzün önünde belirivermekte bu kısa adrenalin yolculunu bitirip tatil köyüne geldiğimizde tatil köyünün içinde ki tarihi çınar ağacının altında kısa bir mola verip kendinizi tarihin kollarına bırakmış gibi hissedeceğinizden eminim…

Burası ile ilgili anlatılacak o kadar çok şey var ki aslına bakarsanız bu yazımda Armutlu ilçesini ve Armutlu tatil köyünün birleştirmek niyetinde idim ancak çok uzun olur ve sizleri sıkar korkusu ile ayrı bir yazı olarak yazmaya karar verdim.

Özetle, her ne kadar virüs olsa da tedbirimizi alıp kendimize yorucu iş temposundan  uzak dinlenme alanı oluşturup içimize bir yolculuk yapabilmek için Harika bir yer

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..
Kendinize iyi bakın.

Emir Zahir

Apple                             Android                                         Blackberry                                         Microsoft

Özkara Gayrimenkul © Tüm Hakları Saklıdır. 2002 - 2021